Module; single transistor; 850V; 65A; SOT227B; Ugs: ±40V; screw
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
IXFN66N85X
Tootja: IXYS
Tootja tootekood: IXFN66N85X
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Module; single transistor; 850V; 65A; SOT227B; Ugs: ±40V; screw
| Case | SOT227B |
| Electrical mounting | screw |
| Mechanical mounting | screw |
| Polarisation | unipolar |
| Semiconductor structure | single transistor |
| Kind of channel | enhanced |
| Technology | HiPerFET™, X-Class |
| Drain-source voltage | 850V |
| Drain current | 65A |
| Pulsed drain current | 140A |
| Power dissipation | 830W |
| On-state resistance | 65mΩ |
| Reverse recovery time | 250ns |
| Gate charge | 230nC |