SWITCH, TACTILE, 0.05A, 24VDC, SOLDER
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
JB15FP
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: JB15FP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele SWITCH, TACTILE, 0.05A, 24VDC, SOLDER
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | straight, for soldering |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Body material | polyamide |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 5000000cycles |
| Number of terminals | 4 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 500MΩ |
| Electrical life | 5000000cycles |
| Key stroke | 0.25mm |
| Poles number | 1 |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.76N |
| Button shape | round |
| Button shape | round |
| Button height | 4.9mm |