Slide Switch, Subminiature, SPDT, On-On, Surface Mount, JS Series, 300 mA
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
JS102011JAQN
Tootja: C&K
Tootja tootekood: JS102011JAQN
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Slide Switch, Subminiature, SPDT, On-On, Surface Mount, JS Series, 300 mA
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | slide |
| Kind of package | reel, tape |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance | 70mΩ |
| Terminal pitch | 2.5mm |
| Body dimensions | 9x3.6x3.5mm |
| Quantity in package | 1000 |
| Number of terminals | 3 |
| Illumination | none |
| Electrical life | 5000 cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 300mA / 6V DC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Actuator colour | black |
| Button shape | square |