Switch: slide; Pos: 3; DP3T; 0.3A/6VDC; ON-ON-ON; Mounting: SMT
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
JS203011SCQN
Tootja: C&K
Tootja tootekood: JS203011SCQN
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 3; DP3T; 0.3A/6VDC; ON-ON-ON; Mounting: SMT
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | slide |
| Kind of package | reel, tape |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 3 |
| Contact material | brass |
| Max. contact resistance | 70mΩ |
| Body dimensions | 13x3.6x3.5mm |
| Quantity in package | 900 |
| Electrical life | 5000 cycles |
| Contacts configuration | DP3T |
| DC contacts rating @R | 300mA / 6V DC |
| Switching method | ON-ON-ON |
| Stable positions number | 3 |