Isolated Board Mount DC/DC Converter, High Power Density, ITE, 1 Output, 40 W, 5 V, 8 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
JTL4024S05
Tootja: XP POWER
Tootja tootekood: JTL4024S05
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Isolated Board Mount DC/DC Converter, High Power Density, ITE, 1 Output, 40 W, 5 V, 8 A
| Output current | 8A |
| Mounting | THT |
| Power | 40W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Protection | anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Body dimensions | 50.8x50.8x10.2mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.6kV DC |
| Efficiency | 91% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 270kHz |