Isolated Board Mount DC/DC Converter, ITE, 1 Output, 6 W, 5 V, 1.2 A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
JWE0624S05
Tootja: XP POWER
Tootja tootekood: JWE0624S05
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Isolated Board Mount DC/DC Converter, ITE, 1 Output, 6 W, 5 V, 1.2 A
| Output current | 1.2A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP16 |
| Power | 6W |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Protection | anti-overload, short circuit protection |
| Body dimensions | 23.8x13.7x8mm |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 9...36V DC |
| Insulation voltage | 1.5kV DC |
| Efficiency | 82% |
| Number of outputs | 1 |
| Switching frequency | 370kHz |