ROCKER; DPST; Pos: 2; ON-OFF; 10A/250VAC; 10A/30VDC; red; IP67; none
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
JWMW21RC1A
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: JWMW21RC1A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; DPST; Pos: 2; ON-OFF; 10A/250VAC; 10A/30VDC; red; IP67; none
| Mounting | on panel, SNAP-IN |
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors, for soldering |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Body material | melamine, polyamide |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 25000cycles |
| Number of terminals | 4 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 25000cycles |
| Poles number | 2 |
| Conform to the norm | CSA, UL |
| Contacts configuration | DPST |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Button shape | rectangular |
| Key button colour | red |
| Button marking | O-I |