Switch: push-button
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
K12C15N
Tootja: C&K
Tootja tootekood: K12C15N
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | push-button |
| Kind of package | bulk |
| Contact plating | tinned |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Body dimensions | Ø12x5.5mm |
| Quantity in package | 250 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 10GΩ |
| Electrical life | 1000000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 5N |
| Button shape | round |