Contactor: 4-pole; NO x4; Auxiliary contacts: NC + NO; 24VDC; 40A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LC1DT406BDS207
Tootja: SCHNEIDER ELECTRIC
Tootja tootekood: LC1DT406BDS207
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Contactor: 4-pole; NO x4; Auxiliary contacts: NC + NO; 24VDC; 40A
| Mounting | for DIN rail mounting, on panel |
| Max. operating current | 40A |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Width | 45mm |
| Height | 91mm |
| Insulation voltage | 690V |
| Depth | 107mm |
| Type of contactor | 4-pole |
| Integrated auxiliary contacts | NC + NO |
| Contacts configuration | NO x4 |