Limit switch; plunger; NO + NC; 16A; max.500VAC; max.220VDC; IP56
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LK-10
Tootja: PROMET
Tootja tootekood: LK-10
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Limit switch; plunger; NO + NC; 16A; max.500VAC; max.220VDC; IP56
| Operating temperature | -25...40°C |
| IP rating | IP56 |
| Switches features | slow action contacts |
| Body material | metal |
| Body dimensions | 74.5x64.5x53.5mm |
| Mechanical durability | 3000000cycles |
| Switched voltage | ≤ 220V DC, ≤ 500V AC |
| Output configuration | NO + NC |
| Electrical life | 700000cycles |
| Type of sensor | limit switch |
| Number of mounting holes | 2 |
| DC contacts rating @R | 500mA / 220V DC |
| AC contacts rating @R | 4A / 500V AC |
| Operating Force | 23N |
| Connection | screw terminals |
| Contact current max. | 16A |
| Kind of actuator | plunger |