DC-DC Switching Buck Step Down Regulator, Adjustable, 9V-42Vin, 800 kHz, 500 mAout, VSSOP-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM25007MM/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM25007MM/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele DC-DC Switching Buck Step Down Regulator, Adjustable, 9V-42Vin, 800 kHz, 500 mAout, VSSOP-8
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 1000 |
| Frequency | 800kHz |
| Input voltage | 9...42V |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Max operating temperature | 125°C |