PMIC; DC/DC converter; Uoper: 1.23÷40V; Uout: 5V; DIP8; buck; ±4%
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2574-5.0YN
Tootja: MICROCHIP (MICREL)
Tootja tootekood: LM2574-5.0YN
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uoper: 1.23÷40V; Uout: 5V; DIP8; buck; ±4%
| Output current | 500mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Tolerance | ±4% |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Operating current | 200µA |
| Frequency | 42...63kHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 1.23...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |