Buck (Step Down) Switching Regulator, Fixed, 4V-40V In, 5V And 0.5A Out, SOIC-14
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2574MX-5.0/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM2574MX-5.0/NOPB
Spetsifikatsioon tootele Buck (Step Down) Switching Regulator, Fixed, 4V-40V In, 5V And 0.5A Out, SOIC-14
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO14-W |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 1000 |
| Frequency | 42...63kHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 4...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Max operating temperature | 125°C |