Buck (Step Down) Switching Regulator, Fixed, 4.7V-40V In, 5V And 0.5A Out, 63 kHz, DIP-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2574N-5G
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: LM2574N-5G
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Buck (Step Down) Switching Regulator, Fixed, 4.7V-40V In, 5V And 0.5A Out, 63 kHz, DIP-8
| Output current | 500mA |
| Mounting | THT |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Topology | buck |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 4.75...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Max operating temperature | 125°C |