PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4÷40V; Uout: 3.3V; TO220-5; buck
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2576-3.3WT
Tootja: MICROCHIP TECHNOLOGY
Tootja tootekood: LM2576-3.3WT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uoper: 4÷40V; Uout: 3.3V; TO220-5; buck
| Output current | 3A |
| Mounting | THT |
| Case | TO220-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Tolerance | ±3% |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 42...63kHz |
| Output voltage | 3.3V DC |
| Input voltage | 4...40V DC |
| Efficiency | 75% |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Duty cycle factor | 0...93% |