IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 4÷60VDC; Uout: 5VDC; 3A; TO263-5
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2576HVSX-5.0/NOPB-1
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM2576HVSX-5.0/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 4÷60VDC; Uout: 5VDC; 3A; TO263-5
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | TO263-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 500 |
| Frequency | 42...63kHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 4...60V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |