Buck (Step Down) Switching Regulator, Fixed, 4.5V to 40V In, 5V And 1A Out, 150 kHz, TO-263-5
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2595SX-5.0/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM2595SX-5.0/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Buck (Step Down) Switching Regulator, Fixed, 4.5V to 40V In, 5V And 1A Out, 150 kHz, TO-263-5
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | TO263-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 500 |
| Frequency | 150kHz |
| Output voltage | 5V DC |
| Input voltage | 4.5...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Max operating temperature | 125°C |