PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.2÷37V; Uout: 12V; TO220-NDH5D; buck
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2595T-12/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM2595T-12/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 1.2÷37V; Uout: 12V; TO220-NDH5D; buck
| Output current | 1A |
| Mounting | THT |
| Case | TO220-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 45 |
| Frequency | 150kHz |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 1.2...37V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |