DC-DC Switching Step Up Regulator, Adjustable, 1.2V-14Vin, 1.24V-14Vout, 1Aout, VSSOP-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2621MM/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM2621MM/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele DC-DC Switching Step Up Regulator, Adjustable, 1.2V-14Vin, 1.24V-14Vout, 1Aout, VSSOP-8
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | VSSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Topology | boost, SEPIC |
| Quantity in package | 1000 |
| Frequency | 2MHz |
| Input voltage | 1.2...14V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Max operating temperature | 85°C |