IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 6.5÷40VDC; Uout: 1.23÷37VDC; 1A; SO8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2672M-ADJ/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM2672M-ADJ/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 6.5÷40VDC; Uout: 1.23÷37VDC; 1A; SO8
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 95 |
| Frequency | 260kHz |
| Input voltage | 6.5...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |