IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 6.5÷40VDC; Uout: 12VDC; 0.5A; SO8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2674MX-12/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM2674MX-12/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele IC: PMIC; DC/DC converter; Uin: 6.5÷40VDC; Uout: 12VDC; 0.5A; SO8
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2500 |
| Frequency | 260kHz |
| Output voltage | 12V DC |
| Input voltage | 6.5...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |