PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷24V; Uout: 1.254÷20V; HTSSOP16
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM2696MXA/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM2696MXA/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷24V; Uout: 1.254÷20V; HTSSOP16
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Case | HTSSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 100...500kHz |
| Input voltage | 4.5...24V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |