Analogue Comparator, Low Power, 2 Comparators, 300 ns, 2V to 36V, ± 1V to ± 18V, UFSON, 8 Pins
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM293QT
Tootja: STMicroelectronics
Tootja tootekood: LM293QT
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Analogue Comparator, Low Power, 2 Comparators, 300 ns, 2V to 36V, ± 1V to ± 18V, UFSON, 8 Pins
| Mounting | SMT |
| Case | DFN8 |
| Type of integrated circuit | comparator |
| Operating voltage | 2...36V |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of pins | 8 |
| Kind of output | open collector |
| Number of comparators | 2 |
| Input offset voltage | 9mV |
| Kind of comparator | low-power |
| Input offset current | 150nA |
| Max operating temperature | 105°C |