DC-DC Switching Buck (Step Down) Regulator, Adjustable, 6V-75Vin, 2.5V-70Vout, 1Aout, HTSSOP-14
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM5010MH/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM5010MH/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele DC-DC Switching Buck (Step Down) Regulator, Adjustable, 6V-75Vin, 2.5V-70Vout, 1Aout, HTSSOP-14
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | HTSSOP14 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 8...75V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Max operating temperature | 125°C |