DC/DC Controller, Synchronous Buck, Step Down, 6V to 100V Supply, 98 % Duty Cycle, 1Mhz, HTSSOP-20
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM5116MHX/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM5116MHX/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele DC/DC Controller, Synchronous Buck, Step Down, 6V to 100V Supply, 98 % Duty Cycle, 1Mhz, HTSSOP-20
| Output current | 3.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | HTSSOP20 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2500 |
| Frequency | 1MHz |
| Input voltage | 6...100V |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Max operating temperature | 150°C |