Timer, 100 kHz, 4.5 V to 16 V, SOIC-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM555CMX/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM555CMX/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Timer, 100 kHz, 4.5 V to 16 V, SOIC-8
| Output current | 200mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...16V DC |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | peripheral circuit |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Kind of integrated circuit | astable, monostable, RC timer |