Timer, Oscillator & Pulse Generator IC, TTL Compatible, Astable, Monostable, 4.5 V to 16 V, DIP-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM555CN/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM555CN/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Timer, Oscillator & Pulse Generator IC, TTL Compatible, Astable, Monostable, 4.5 V to 16 V, DIP-8
| Output current | 200mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 4.5...16V DC |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | peripheral circuit |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Kind of integrated circuit | astable, monostable, RC timer |