DC-DC Switching Buck Step Down Regulator, Adjustable, 6V-75Vin, 500 kHz, 1.5Aout, HTSSOP-16
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM5575MHX/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM5575MHX/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele DC-DC Switching Buck Step Down Regulator, Adjustable, 6V-75Vin, 500 kHz, 1.5Aout, HTSSOP-16
| Output current | 1.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | HTSSOP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2500 |
| Frequency | 50...500kHz |
| Input voltage | 6...75V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Max operating temperature | 125°C |