PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.5÷40V; Uout: 1.25÷40V; DIP16
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LM78S40CN/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LM78S40CN/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.5÷40V; Uout: 1.25÷40V; DIP16
| Output current | 1.5A |
| Mounting | THT |
| Case | DIP16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost, buck, buck-boost |
| Quantity in package | 25 |
| Frequency | 100kHz |
| Input voltage | 2.5...40V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |