Timer, CMOS, 3 MHz, TTL Compatible, 1.5 V to 15 V Supply, VSSOP-8
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LMC555CMMX/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LMC555CMMX/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Timer, CMOS, 3 MHz, TTL Compatible, 1.5 V to 15 V Supply, VSSOP-8
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...15V DC |
| Case | VSOP8 |
| Type of integrated circuit | peripheral circuit |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Number of pins | 8 |
| Frequency | 3MHz |
| Kind of integrated circuit | astable, monostable, RC timer |
| DC supplying current | 50µA |
| Max operating temperature | 85°C |