Digital to Analogue Converter, 12 bit, I2C, 4.75V to 5.25V, HTSSOP, 16 Pins
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LMP92066PWP
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LMP92066PWP
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Digital to Analogue Converter, 12 bit, I2C, 4.75V to 5.25V, HTSSOP, 16 Pins
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.75...5.25V DC |
| Case | HTSSOP16 |
| Type of integrated circuit | D/A converter |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Converter resolution | 12bit |
| Max DNL | ±1LSB |
| Max operating temperature | 125°C |