Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 12A/250VAC; 12A
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LMR1A-24D
Tootja: Recoy/RAYEX ELECTRONICS
Tootja tootekood: LMR1A-24D
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPST-NO; Ucoil: 24VDC; 12A/250VAC; 12A
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contact material | AgCdO |
| Terminal pitch | 3.5mm |
| Body dimensions | 29x12.5x15.5mm |
| Switched voltage | ≤ 30V DC, ≤ 250V AC |
| Coil resistance | 1.1kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 12A / 30V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| AC contacts rating @R | 12A / 250V AC |
| Contact current max. | 12A |
| Relay variant | miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 530mW |
| Operate time | 15ms |
| Release time | 10ms |