DC-DC Switching Boost (Step Up) Regulator, Adjustable, 2.7V-14Vin, 3V-40Vout, 1Aout, SOT-23-5
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LMR64010XMF/NOPB
Tootja: TEXAS INSTRUMENTS
Tootja tootekood: LMR64010XMF/NOPB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele DC-DC Switching Boost (Step Up) Regulator, Adjustable, 2.7V-14Vin, 3V-40Vout, 1Aout, SOT-23-5
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 1000 |
| Input voltage | 2.7...14V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |
| Max operating temperature | 125°C |