Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 3A/250VAC; 3A/30VDC; ON-(ON)
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LP0125CMKW01A
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: LP0125CMKW01A
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: push-button; Pos: 2; DPDT; 3A/250VAC; 3A/30VDC; ON-(ON)
| Mounting | on panel, SNAP-IN |
| Operating temperature | -10...50°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 200MΩ |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 3A / 30V DC |
| Contact resistance | 50mΩ |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Actuator colour | black |
| Button shape | round |