Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; 6A/28VDC; ON-OFF; -30÷65°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LP02C21T203DQ
Tootja: C&K
Tootja tootekood: LP02C21T203DQ
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 3A/250VAC; 6A/28VDC; ON-OFF; -30÷65°C
| Mounting | snap-fastener |
| Operating temperature | -30...65°C |
| Type of switch | slide |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Terminal pitch | 4.6mm |
| Mounting hole diameter | 15x21.33mm |
| Body dimensions | 27.48x17.55x17.68mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 6A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Key button colour | black |
| Button marking | OFF, ON |