SWITCH, PUSHBUTTON, SPST, 100mA, 30VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LP1OA1AB
Tootja: E-SWITCH
Tootja tootekood: LP1OA1AB
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele SWITCH, PUSHBUTTON, SPST, 100mA, 30VDC
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance | 50mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø8mm |
| Body colour | black |
| Mechanical durability | 50000cycles |
| Backlight colour | blue |
| Illumination | LED |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| DC contacts rating @R | 100mA / 30V DC |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Button shape | prominent |