Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 20A; automotive; 6g
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Tootekood:
LQ-12S
Tootja: Recoy/RAYEX ELECTRONICS
Tootja tootekood: LQ-12S
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 20A; automotive; 6g
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Leads | for PCB |
| Body dimensions | 16x12.5x14mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 240Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 20A / 14V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| Contact current max. | 20A |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 7.2ms |
| Release time | 1.2ms |
| Coil current | 50mA |