Relay: electromagnetic; SPST-NO DM; Ucoil: 12VDC; 10A; automotive
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
LQ2A-12
Tootja: Recoy/RAYEX ELECTRONICS
Tootja tootekood: LQ2A-12
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Relay: electromagnetic; SPST-NO DM; Ucoil: 12VDC; 10A; automotive
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Leads | for PCB |
| Body dimensions | 16x12.5x14mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Electrical life | 100000cycles |
| Coil resistance | 180Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPST-NO DM |
| DC contacts rating @R | 10A / 14V DC |
| Contact resistance | 100MΩ |
| Contact current max. | 10A |
| Relay variant | automotive |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 7.2ms |
| Release time | 1.2ms |
| Coil current | 66.7mA |