Capacitor: polypropylene; 1uF; 27.5mm; ±10%; 31.5x13x24mm; 250V/μs
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MKP1G041006D00KSSD
Tootja: WIMA
Tootja tootekood: MKP1G041006D00KSSD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polypropylene; 1uF; 27.5mm; ±10%; 31.5x13x24mm; 250V/μs
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 400V DC |
| Operating temperature | -55...110°C |
| Tolerance | ±10% |
| Kind of package | cardboard packaging |
| Terminal pitch | 27.5mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body dimensions | 31.5x13x24mm |
| Max. operating voltage | 250V AC, 400V DC |
| Capacitance | 1µF |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | audio equipment, impulse circuits |
| Lead length | 6mm |
| Capacitors features | low dielectric loss factor, self-healing feature |
| Climate class | 55/100/56 |
| Pulse resistance | 250V/μs |