Capacitor: polypropylene; 10nF; 15mm; ±20%; 5x11x18mm; -55÷100°C
Kordarv:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Tootekood:
MKP1O121004B00MSSD
Tootja: WIMA
Tootja tootekood: MKP1O121004B00MSSD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polypropylene; 10nF; 15mm; ±20%; 5x11x18mm; -55÷100°C
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 1kV DC |
| Operating temperature | -55...100°C |
| Tolerance | ±20% |
| Terminal pitch | 15mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body dimensions | 5x11x18mm |
| Max. operating voltage | 600V AC, 1kV DC |
| Capacitance | 10nF |
| Kind of capacitor | low ESR |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | high frequency circuits, impulse circuits |
| Lead length | 6mm |
| Capacitors features | low dielectric loss factor |
| Climate class | 55/100/56 |
| Pulse resistance | 2.1kV/μs |