Capacitor: polypropylene; 1uF; 37.5mm; ±10%; 41.5x40x55mm; 500V/μs
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MKP1W041007K00KSSD
Tootja: WIMA
Tootja tootekood: MKP1W041007K00KSSD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polypropylene; 1uF; 37.5mm; ±10%; 41.5x40x55mm; 500V/μs
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 3kV DC |
| Operating temperature | -55...110°C |
| Tolerance | ±10% |
| Kind of package | cardboard packaging |
| Terminal pitch | 37.5mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body dimensions | 41.5x40x55mm |
| Max. operating voltage | 700V AC, 3kV DC |
| Capacitance | 1µF |
| Type of capacitor | polypropylene |
| Capacitor application | audio equipment, impulse circuits |
| Lead length | 6mm |
| Capacitors features | low dielectric loss factor, self-healing feature |
| Climate class | 55/100/56 |
| Pulse resistance | 500V/μs |