Tootekood: MKP4J021002B00KSSD
Tootja: WIMA
Tootja tootekood: MKP4J021002B00KSSD
  • Climate class
  • Pulse resistance
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polypropylene; 10nF; 7.5mm; ±10%; 3x8.5x10mm; -55÷100°C
Mounting THT
Operating voltage 630V DC
Operating temperature -55...100°C
Tolerance ±10%
Terminal pitch 7.5mm
Flammability rating UL94V-0
Body dimensions 3x8.5x10mm
Max. operating voltage 280V AC, 630V DC
Capacitance 10nF
Type of capacitor polypropylene
Capacitor application high frequency circuits, oscillating circuits, timing circuits
Lead length 6mm
Climate class 55/100/56
Pulse resistance 500V/μs