Dev.kit: Arduino; GPIO,I2C,SPI,UART; SIM,USB B micro,pin strips
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MKR GSM 1400 WITHOUT ANTENNA
Tootja: ARDUINO
Tootja tootekood: MKR GSM 1400 WITHOUT ANTENNA
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Dev.kit: Arduino; GPIO,I2C,SPI,UART; SIM,USB B micro,pin strips
| Supply voltage | 5V DC |
| Operating voltage | 3.3V DC |
| Kind of connector | pin strips, SIM, USB B micro |
| Interface | GPIO, I2C, SPI, UART |
| Series | SAM D21 |
| Kit contents | prototype board |
| Dimensions | 67.64x25mm |
| Programmers and development kits features | microcontroller I/O lines lead to goldpin connectors |
| Components | ATSAMD21G18, SARA-U201 |
| Communictions protocol | GSM |
| Kind of architecture | Cortex M0+ |