Capacitor: polyester; 2.2uF; 40VAC; 63VDC; Pitch: 15mm; ±10%
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MKS4-2.2U/63
Tootja: WIMA
Tootja tootekood: MKS4C042204C00KSSD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polyester; 2.2uF; 40VAC; 63VDC; Pitch: 15mm; ±10%
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 63V DC |
| Operating temperature | -55...100°C |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 15mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body dimensions | 6x12.5x18mm |
| Max. operating voltage | 40V AC, 63V DC |
| Capacitance | 2.2µF |
| Kind of capacitor | low ESR |
| Type of capacitor | polyester |
| Capacitor application | decoupling, energy storage, filtering |
| Capacitors features | increased service life capacitors |
| Pulse resistance | 6V/μs |