Capacitor: polyester; 1uF; 40VAC; 63VDC; Pitch: 10mm; ±10%; 4x9x13mm
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MKS4C041003C00KSSD
Tootja: WIMA
Tootja tootekood: MKS4C041003C00KSSD
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Capacitor: polyester; 1uF; 40VAC; 63VDC; Pitch: 10mm; ±10%; 4x9x13mm
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 63V DC |
| Operating temperature | -55...100°C |
| Tolerance | ±10% |
| Terminal pitch | 10mm |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Body dimensions | 4x9x13mm |
| Max. operating voltage | 40V AC, 63V DC |
| Capacitance | 1µF |
| Kind of capacitor | low ESR |
| Type of capacitor | polyester |
| Capacitor application | decoupling, energy storage, filtering |
| Capacitors features | increased service life capacitors |
| Pulse resistance | 6V/μs |