Microswitch SNAP ACTION; with pin; SPDT; 6A/250VAC; 5A/24VDC
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MKV11D09
Tootja: PIZZATO ELETTRICA
Tootja tootekood: MK V11D09
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch SNAP ACTION; with pin; SPDT; 6A/250VAC; 5A/24VDC
| Operating temperature | -25...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Number of positions | 2 |
| Leads | M4 screws, screw terminals |
| Body dimensions | 49.2x17.4x24.3mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 4A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 4N |