Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; LED; green
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
ML4L12GQR
Tootja: DIPTRONICS
Tootja tootekood: ML4L12GQR
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Microswitch TACT; SPST-NO; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; LED; green
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | straight |
| Max. contact resistance | 100mΩ |
| Terminal pitch | 3.7mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Backlight colour | green |
| Illumination | LED |
| Contacts configuration | SPST-NO |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 1.56N |
| Button shape | square |
| Button height | 2mm |