ROCKER; DP3T; Pos: 3; (ON)-OFF-(ON); 3A/250VAC; 3A/30VDC; -10÷50°C
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MLW3028
Tootja: NKK SWITCHES
Tootja tootekood: MLW3028
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele ROCKER; DP3T; Pos: 3; (ON)-OFF-(ON); 3A/250VAC; 3A/30VDC; -10÷50°C
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -10...50°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance | 10mΩ |
| Min. insulation resistance | 200MΩ |
| Electrical life | 10000cycles |
| Contacts configuration | DP3T |
| DC contacts rating @R | 3A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 250V AC |
| Switching method | (ON)-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |