Buffer, 74HC540, 2 V to 6 V, SOIC-20
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MM74HC540WM
Tootja: ONSEMI
Tootja tootekood: MM74HC540WM
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Buffer, 74HC540, 2 V to 6 V, SOIC-20
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...6V DC |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 8 |
| Technology | CMOS |
| Series | HC |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | 3-state, buffer, inverting, octal |
| Max operating temperature | 85°C |