Transistor: NPN; bipolar; 300V; 500mA; 350mW; SOT23
Kordarv:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Tootekood:
MMBTA42-2
Tootja: YANGJIE TECHNOLOGY
Tootja tootekood: MMBTA42
Product downloads
Spetsifikatsioon tootele Transistor: NPN; bipolar; 300V; 500mA; 350mW; SOT23
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23 |
| Kind of package | reel, tape |
| Polarisation | bipolar |
| Type of transistor | NPN |
| Power dissipation | 350mW |
| Collector current | 500mA |
| Frequency | 50MHz |
| Collector-emitter voltage | 300V |
| Current gain | 40...300 |